Beypazarı Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Beypazarı Kaplıcası ve Faydaları

Ankara’nın bir diğer şifalı bölgesi olan kaplıcalar Beypazarı ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’ya 100 kilometre uzaklıkta olan Beypazarı ilçesine kara yolu ile iki saatte ulaşabilirsiniz. Şifalı su kaynakları yüzyıllardır bölge halkının türlü hastalıklarına deva olmaktadır. İlçenin termal suları geniş bir alana yayılmış olup kaplıca ve içmecelerden oluşmaktadır. Sağlık turizmi adına çok verimli bir bölge olan Beypazarı kaplıcası her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Beypazarı Kaplıcası Faydaları

Beypazarı Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Ortalama olarak litrede üç gramın üzerinde mineralizasyon içeren Beypazarı kaplıca suları bu alanda çok ön sıralarda bulunmaktadır. Ortalama olarak bir gramın bile yüksek olarak değerlendirildiğini düşünürsek bu rakamın ne denli yüksek olduğunu daha rahat anlayabiliriz. Bronşit ve astım hastalarının uğrak yeri olan Beypazarı kaplıcası bu hastalıklara sahip insanlar da ciddi bir rahatlama oluşturur. Aynı şekilde sinüzit hastaları da rahatlama yaşamak için bu şifalı suları kullanmaktadırlar. Bunların yanı sıra cilt hastalıkları, kan dolaşımı rahatsızlıkları, karaciğer ve mide rahatsızlıkları ile metabolizmaya bağlı olarak yaşanan hastalıkların da tedavisinde Beypazarı’nın şifalı suları kullanılmaktadır.

Beypazarı Kaplıcası Özellikleri

Termal tesis ve otellerde kadın ve erkekler için ayrı termal ve tedavi havuzları, özel odalarda banyolar, masaj merkezleri ve özel Türk hamamları bulunmaktadır. Henüz konaklama imkanlarının çok yeterli olmadığı ilçede termal merkezlerden faydalanan ziyaretçiler Beypazarı ilçesindeki uygun fiyatlı otellerde konaklayabilirler.

Beypazarı Kaplıcası ve Faydaları - kaynak suyu

Beypazarı Kaplıcalarına Ulaşım

Türkiye’nin her bölgesinden kara yolu, tren yolu veya hava yolu ile Ankara’ya gelebilirsiniz. Sonrasında ise otobüsler ile Beypazarı’na sadece iki saat sürebilecek bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Gitmek istediğiniz kaplıca veya termal merkezde ise Beypazarı otogarı çevresindeki dolmuşlarla dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz. Ankara’nın tüm Türkiye’de tüketilen Beypazarı mineralli suları da bu bölgeden çıkmaktadır. Her yönüyle şifa dağıtan topraklara en kısa zamanda gelmenizi tavsiye ederiz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir