İstanbul'da Kaplıca Arayanlara Öneriler - tuzla kaplıcaları

İstanbul’da Kaplıca Arayanlara Öneriler

İstanbul ili içerisinde yaşayanlar için birçok kaplıca türleri yer almaktadır. Özellikle İstanbul’da kaplıca denilince ilk akla gelen Tuzla kaplıcaları önemli bir yere sahiptir. Yaz ve kış aylarında ziyaret edilebilecek olan bu kaplıcalar, hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Sıcak su, bağırsakların temizlenmesine ve safra kesesindeki toksinlerin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle fosfor ve mineraller, insan vücudunda yer alan derinin içerindeki gözeneklere girmektedir. İnsan vücuduna zarar veren sıvı, bu etkileşim sayesinde vücut içerisinden dışarıya çıkmaktadır.

İstanbul'da Kaplıca Arayanlara Öneriler - tuzla kaplıcaları

İstanbul’da kaplıca denilince akla gelen bir diğer yer ise Esenyurt termal kaplıcalarıdır. Bu kaplıcalar birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Kaplıcaların, bulunduğu ortam kişi adına önem arz ettiğinden doğal bir ortamda zaman geçirmek, ruhsal dinginlik ve mutluluk için önemli bir faktördür. Çünkü günlük yaşamın rutinliğinden kurtulabilmek, güzel manzaraların olduğu bir alan içerisinde zaman geçirmeyi gerektirir.

Kaplıca Sularının Önemi Nedir?

Kaplıca sularının şifalı olduğu, tıbbi anlamda kanıtlanmıştır. Bilimsel anlamda yapılan araştırmalar sonucunda, suyun içerisinde bulunan fosfor ve mineraller insan vücudunun sağlıklı bir hale gelmesine yardım etmektedir. Kaplıca suyunun sıcak olması, kireçlenme sorunu yaşayan ya da romatizmal ağrılar yaşayan kişiler için son derece yardımcıdır. Çünkü sıcak su, daralan sinir yollarının açılmasına ve kişinin bedensel anlamda rahatlamasına yardım etmektedir. Beden, sinir yollarının rahatlaması ile birlikte kasılmaların azalmasını ve insanın sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

İstanbul'da Kaplıca Arayanlara Öneriler - esenyurt kaplıcaları

İstanbul’da Kaplıca Sularının Kullanım Alanları

İstanbul’da kaplıca suları iki alanda kullanılabilir. Hem ruhsal anlamda hem de bedensel anlamda sağlığa kavuşabilmek için yararlıdır. Kaplıcalar, doğal manzarası ve temiz oksijeni ile astım hastalarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda, kaplıca suyunun içerisinde zaman geçiren bir astım hastasının, solunum yolları açılabilir. Çünkü kaynama noktasına ulaşan su devamlı olarak buharlaşır. Buharlaşan su, nefes alıp verme akciğerlerin şişip ve inmesine yardımcı olur. Solunum mekanizmasının önemli bir yapı taşı olan, soluk borusu temizlenir. Kişi, bir haftalık tatil sırasında gün içerisinde, belirli aralıklar ile kaplıcalarda zaman geçirir ise bu hastalığından kurtulabilir. Kaplıcalarda zaman geçirmenin, belirli bir süresi vardır. 30 dakika ve üzerinde zaman geçirildiğinde cilt zarar görebilir. Bu yüzden, zaman sınırlamasına dikkat edilmesinde kişi adına faydalıdır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir