Ankara Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Ankara Kaplıcaları ve Faydaları

Ankara zengin yer üstü ve yer altı kaynaklarıyla kaynaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu da termal turizmin en çok yaşandığı şehirlerimizden bir tanesi olmasını sağlamıştır. Ankara kaplıcaları romatizma, sinir hastalıkları, iştah bozuklukları, kadınlarda adet düzensizlikleri gibi rahatsızlıklarda tedavi olarak kullanılmaktadır. Şehrin büyük olması da kaplıca turizmi bölgelerinin daha gelişmiş olmasını sağlamıştır. Kaplıca sularıyla şifa bulurken aynı zamanda modern konaklama imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Ankara Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Ankara Kaplıcaları Bölgeleri

Zengin jeotermal bir bölgede bulunan Ankara kaplıcaları geniş bir alana yayılmış durumdadır. En bilinen ve üzerinde tesisler bulunan kaplıca bölgeleri Ayaş, Beypazarı, Kapullu, Haymana, Kızılcahamam ilçelerinde bulunmaktadır. Şimdi bu kaplıcaların bilgilerini özet olarak sizlere sunalım.

Ayaş Kaplıcası: Ankara’ya 80 kilometre uzaklıkta bulunan Ayaş kaplıcası geniş bir alanda kurulmuş ve pek çok sosyal imkanı bulunan bir termal tesistir. Çoğunlukla tedavi amacıyla kullanılan Ayaş kaplıcası içerisinde fizik tedavi enstitüsünün bulunması büyük bir avantaj sağlamaktadır. 51 derecelik optimum su derecesi ve saniyede 15 litre su çıkan debisiyle bu kaplıcada şifa dolu güzel bir hafta geçirebilirsiniz.

Ankara Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Beypazarı Kaplıcası: Maden suyu ile bildiğimiz Beypazarı hem içme suyu olarak hem de tedavi maksatlı şifalı kaynak suyu ile Ankara’nın en iyi sağlık turizm merkezlerinden birisidir. Merkeze 34 kilometre uzaklıkta bulunan termal tesislere ulaşım çok rahattır. Su sıcaklığı dönemsel olarak 30 ile 50 derece arasında değişebilmektedir.

Kızılcahamam Kaplıcası: Ankara’ya bir saatlik kara yolu uzaklığında olan Kızılcahamam kaplıca bölgesindeki şifalı sular kadın hastalıkları, romatizma, nörolojik problemler gibi birçok hastalığın devasını saklamaktadır. Bölge dev turizm işletmelerini de kapsayan geniş imkanlar sunmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir