Çanakkale Kaplıcaları ve Faydaları - termal otel

Çanakkale Kaplıcaları ve Faydaları

Bulunduğu bölge itibariyle jeotermal kuşaklar üzerinde bulunan Çanakkale ülkemizin zengin termal kaynaklarının bulunduğu şehirlerimizden bir tanesidir. Şehirde irili ufaklı birçok termal su kaynağı bulunmaktadır. Sıcaklık dereceleri yüksek olan Çanakkale kaplıcaları termal su kaynakları aynı zamanda yüksek mineralizasyon içerdiği için şifalı su kategorisine girmektedir.

Çanakkale Kaplıcaları ve Faydaları - termal otel

Çanakkale kaplıcaları arasındaki başlıca termal su kaynakları; Afrodit kaplıcası, Tuzla Köyü kaplıcası, Külcüler kaplıcası, Çan kaplıcası, Tepeköy kaplıcası, Hıdırlar kaplıcası, Kestanbol kaplıcası, Tuzla kaplıcası ve Küçükçetmi kaplıcasıdır. Bu kaplıcaların ortak özellikleri çıkan termal suların ısısının çok yüksek olmasıdır. Bu genel olarak Ege bölgesi şehirlerinde görülen bir durumdur. Şimdi bu değerli doğal kaynak suları barındıran kaplıcalardan bazılarını inceleyelim.

Afrodit Kaplıcası

Adından da anlaşılacağı üzere cilt hastalıklarına iyi gelen Afrodit kaplıcası asırlar boyunca bölge halkı tarafından güzellik merkezi olarak kullanılmıştır. Suyun çıkış derecesi 42 derece olup direkt kullanım için çok uygundur.

Çanakkale Kaplıcaları ve Faydaları - kaynak-suyu

Tuzla Köyü Kaplıcası

Ülkemizde termal suyun en sıcak çıktığı kaplıcalardan bir tanesidir. 80 derecelik termal suları içerisinde bulunan mineraller ile romatizma ve kadın hastalıkları üzerinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Külcüler Kaplıcası

Çanakkale bölgesine göre 30 derece gibi düşük bir sıcaklıkta olan suların etkisi ise büyüktür. Bayramiç ilçe merkezine 18 km olan kaplıcada özellikle felçli hastalar tedavi görmektedir.

Çanakkale Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Çan Kaplıcaları

Adını aldığı Çan ilçesinin merkezinde bulunan kaplıcaların su sıcaklığı 46 derecedir ve içerisinde bol miktarda sodyum barındırır. Safra kesesi hastalıkları ve idrar yolları iltihaplanmaları karşısında olumlu etkileri olduğu görülmektedir.

Tepeköy Kaplıcaları

Çan kaplıcalarına çok yakın olan bu termal su kaynakları da Çan kaplıcaları ile benzer özellikleri taşımaktadır. Kaplıca bölgesinde otel ve havuz imkanları mevcuttur.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir