termal su-musluk

Doğanın Büyülü Suyu “Kaplıcalar” | Hangi Kaplıca Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Binlerce şifa arayan hasta, tedavi amacıyla soluğu kaplıcalarda alıyor. Cilt hastalıkları, böbrek, eklem, solunum, romatizma, şeker, karaciğer, obezite, kas ve kemik rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen termal sular, bilinçsiz kullanım nedeniyle, bırakın hastalığı iyileştirmeyi daha kötü bir duruma da getirebiliyor. 

Toplumda, her kaplıcanın tüm bu saydığımız hastalıklara iyi geldiğine dair bir kanı var ancak durum gerçekte böyle değil. Kimi kaplıcalar cilt hastalılarına iyi gelirken bir diğeri eklem rahatsızlarına iyi gelmektedir. İçilmesi durumunda hiçbir solunum hastalığına iyi gelmemesine aksine zarar vermesine rağmen insanlar “bir şey olmaz” diyerek sıcak suları içmektedir. Bu oldukça tehlikeli ve yanlıştır. Öncelikle hastalığın ne olduğunun kesin teşhisi konmalıdır, hastalık sebebiyle vücutta oluşan hasar bilinmeli ve tedavi için kaplıcalara gidilmesi konusunda doktora kesinlikle danışılmadır.  Bu yazımızda kaplıcaların faydalarını ve zararlarını paylaşacağız.

Hangi Kaplıca Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Gecek Kaplıcası

Her kaplıcanın her hastalığa iyi gelmediğini bilmeniz gerekir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz;

Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları, romatizma, solunum, sindirim gibi hastalıklara iyi gelirken Afyon Sandıklı Kaplıcaları, cilt, kas, kemik, safra kesesi, karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ankara Kaplıcaları arasından Kızılcahamam Kaplıcaları, sinir hastalıları, kemik ve kas rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, solunum, kolesterol ve obezite sorunu olanlara iyi gelirken, Beypazarı Kaplıcaları, kemik, kalp – damar ve kas hastalıkları için tavsiye edilmektedir. Haymana Kaplıcası ise, böbrek, sindirim, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.   

Aydın Kaplıcaları için yazmak gerekirse, Burhaniye Ortakçı Kaplıcası, böbrek, obezite, kas, kemik, safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına, Germencik Alangülü Kaplıcası göz rahatsızlıklarına, kolesterol sorunu yaşayanlara ve romatizma hastaları tercih etmelidir. Aydın’da bulunan Kızıldere Kaplıcası ise obezite, sindirim, böbrek ve karaciğer hastalılarının tedavisinde kullanılmaktadır.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Denizli Pamukkale Kaplıcaları, şeker, karaciğer, solunum, kas, kemik ve safra kesesi tedavilerinde kullanılmaktadır. 

Bursa Gemlik Kaplıcası, sindirim, solunum, karaciğer ve romatizma hastalıkları bulunanlara tavsiye edilmektedir. 

Balıkesir Kaplıcaları içinden Gönen Kaplıcası, sindirim, solunum, şeker, karaciğer ve romatizma hastalılarına iyi gelirken, Susurluk Kepekler Kaplıcası, kas, kemik, kadın rahatsızlıklarını ve çocuk hastalıklarını tedavi amacıyla kullanılmaktadır. 

Bir kez daha hatırlatmakta fayda var; kaplıcalara gitmek ve şifa bulmak isteyen kişiler, hangi kaplıcaya gideceklerini kesinlikle doktorunuza danışmadan belirlemeyiniz.

Termal Su Tedavileri Hangi Hastalıklarda Uygulanmaz

Heybeli Termal Merkezi

İnternette termal suyun faydalarını ve hangi hastalıkların tedavilerinde kullanıldıkları ile ilgili pek çok yazı mevcut. Ancak termal sular ne kadar şifa dolu olsa da bazı hastalıklara sahip olanlar ya da belirli dönemlerden geçen kişiler için kullanılması sakıncalıdır. Bunlar arasında ateşli hastalıkları bulunanlar, kansızlık çekenler, kanamalı hastalar, vücudunda iltihap bulunanlar, kanser hastaları kaplıcalara gitmeleri sakıncalıdır. Bunları yanı sıra organ yetmezliği bulunanlara, doğum sonrası loğusalık döneminde olanlara, ileri derecede damar hastalıkları ve yaygın varis sorunu yaşayanlara, kaplıca tedavisi tavsiye edilmemektedir. 

Ayrıca, suların içinde bulunan kükürt ve radyoaktif element oranları yüksek olan kaplıcaların içilmesi durumunda farklı hastalıkları tetikleyebileceği belirtilmektedir. Tedavilerin bilinç olarak ve doktor gözetiminde yapılması oldukça önemlidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir