Dünyanın En Ünlü Kaplıca Kenti: Karlovy Vary

Dünyanın En Ünlü Kaplıca Kenti: Karlovy Vary

Karlovy Vary Çek Cumhuriyeti’nin Prag’a bir buçuk saat uzaklıktaki kentlerinden biridir. On iki tane su kaynağıyla “Kralın Banyosu” adı verilen şehir tüm dünyadaki en dikkat çekici kaplıca kentidir. Uluslararası Film Festivali ile ünlü olan bu kentte açık havada bile sigara içilmesi yasaktır. Dolayısıyla tertemiz havası, yemyeşil doğası ve renkli evleriyle görülmeye değer bir kenttir. Ortasından geçen nehrin kıyısında gezmek çok zevklidir. Yirmi yedi çeşit baharatın da katıldığı Becherovka likörü ile de ünlüdür ve hatta bu likörün tanıtıldığı Jan Becher müzesi de görülmeye değer tarihi eserler arasındadır.

Dünyanın En Ünlü Kaplıca Kenti: Karlovy Vary

Karlovy Vary Kaplıcalarının Özelliği

Karlovy Vary su kaynaklarından çıkan suyun derecesi 76 dereceye kadar çıkabilmektedir. Şifalı su kaynaklarının yanında hizmet eden pek çok otel ve SPA merkezi her yıl çok sayıda turist ağırlar. Tarihi ve sanatsal birikimiyle dikkat çeken bu kentin pek çok ünlü oteli vardır. Bu otellerden biri zamanında Freud ve Atatürk de konakladığı için ünlüdür. Carlsbad Plaza adlı bu otel mütevazı ve şirin görünümlü tarihi bir binadır. Bu otelin biraz ilerisinde ise dünyanın en ünlü ve en pahalı oteli olarak bilinen Imperial Hotel vardır. Bunun yanında Beethoven’ın kaldığı düşünülen ve şu an hediyelik eşya dükkanı ve restoran olarak kullanılan bina da gezilmeye değerdir. Ayrıca Tolstoy, Karl Marx ve Mozart da bu şehri gezen ve etkilenenler arasında sayılıyor.

Dünyanın En Ünlü Kaplıca Kenti: Karlovy Vary - termal havuz

Karlovy Vary’nin hemen her yerinde ücretsiz olarak şifalı sulardan içebilirsiniz. Satın almanız gereken tek şey ibrik ve bardaktır. Bu bardaklar aynı zamanda Karlovy Vary hatırası olarak saklanabilir ya da hediyelik eşya olarak götürülebilir. Bu kent, havası, şifalı suları ve insanı dinlendiren manzarasıyla adeta bir huzur kentidir. Tıpkı bir süs eşyası gibi duran evleri ve manzarasıyla sizi bir masal diyarındaymışsınız gibi hissettirir. Sakin ve sağlıklı bir tatil için idealdir.Dünyanın En Ünlü Kaplıca Kenti: Karlovy Vary - imperial hotel

Karlovy Vary’nin Nesi Ünlüdür?

Bu kentten ayrılmadan önce kağıt helvasının tadına bakmanız önerilir. Bu şehrin meşhur kağıt helvası sıcak ve aromalı olarak sunulur. Özellikle tarçınlısını deneyebilirsiniz. Bunun yanında porselenleri ve kristalleri de ünlüdür.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir