İsmil Kaplıcaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler - termal otel

İsmil Kaplıcaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizin hemen her bölgesinde zengin yeraltı kaynakları suları bulunmaktadır. Yeraltı kaynakları suları mineral açısından oldukça zengindir. Bu yer altı suları jeotermal enerjiye etkisiyle yer yüzene çıkar ve kaplıcaların oluşmasını sağlar. Jeotermal enerji, yeraltı sularını kaynatır ve hiçbir müdahale olmadan sular yer yüzene sıcak olarak çıkar. Bu sıcaklık bazen insanların dayanamayacağı derecede olur. Bu sular sağlık açısından çok faydalı olduğu için suların olduğu bölgelere termal oteller, fizik tedavi hastaneleri kurulur. Ülkemizde İsmil kaplıcaları olarak ün yapan Kurşunlu kaplıcaları da aynı şekilde oluşmuştur. Bu hastanelerde tedavi gören hastalar belirli zamanlarda bu kaplıcalara getirilerek tedavilerine katkıda bulunması beklenen suların içinde belirli bir vakit bekletilip burada tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bunun dışında bu bölgelerde yeşil alanlar insanların psikolojik sorunlarına da çözüm olmaktadır.

İsmil Kaplıcaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler - termal villa bahçe

İsmil Kaplıcaları Neden Bu Kadar Tercih Edilir?

İsmil kaplıcaları Ege bölgesinin Manisa ilinde bulunur. En ünlü kaplıcası Kurşunlu’dur. Salihli belediyesine bağlı Bozdağ’ın eteklerinde bulunan ve sıcaklığı tamamen doğal olan bu kaplıcalar yöre halkı arasında “Yalancı Cennet” olarak nam salmıştır. Buraya gelen her insan gördükleri doğal güzellikler karşısında yöre halkına hak verir nitelikte. Kurşunlu da bulunan kaplıca şehrin beton görüntüsünden, motor gürültüsünden uzak bir yerde doğa ile iç içe her mevsim farklı bir güzellikle misafirlerini ağırlıyor. Burada kurulan doğanın ahengini bozmayan termal oteller kalacak yer konusunda sıkıntılarla karşılaşmanızı ortadan kaldırır. Ayrıca buranın doğal güzellikleri karşısında otel odalarında kalmayıp kendiniz de çadır kurarak bu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

İsmil Kaplıcaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler - termal otel oda

İsmil Kaplıcalarının İnsan Sağlığına Faydaları

Kaplıca sularının sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. İsmil Kaplıcaları insan sağlığına yararlı birçok minerali içinde barındırır. İçinde barındırdığı biokarbonat ve flörür sayesinde romatizma, cilt hastalıklarına ve solunum yolu hastalıklarına şifa niteliğinde olan kaplıca suyu 43 derece ile 93 derece arasında bir sıcaklığa sahiptir. Bu sıcaklık insan vücudunun rahatlamasına yetecek derecededir. İnsanlar buralarda doğal hayat nedir daha iyi öğrenmekte ve daha çok buralara gelmektedir. Hayatlarında kendilerine sıkıntı acı veren rahatsızlıklara son vermek kaplıcalar da mümkündür. Bunun dışında insanın psikolojik sorunlarını gidermesine de yardımcı olan kaplıcalar insanların toplumda yaşadığı iletişim kurma sorunlarını bu doğal ortam da sonlandırması mümkündür. Şehir yaşamından sıkıldıysanız bu kaplıcalar dinlenmeniz için muhteşem bir yer olacaktır.

İsmil Kaplıcaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler - termal villalar

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir