Kaplıcalarda Uygulanan Tedaviler

Kaplıcalarda Uygulanan Tedaviler

Kaplıcalar, bugün doktorlar tarafından önerilmekte ve hastaların iyileşme süreçlerini hızlandırabilmesi sayesinde reçete olarak dahi yazılmaktadır. Özellikle eklem yerlerinin çok uzun süre hareketsiz kalmasıyla ortaya çıkan hastalıklar, ameliyatlar veya geçici-kısmi felçler, bazı kişilerin hareket kabiliyetlerini yitirmesine neden olabilmektedir. Tamamen doğal bir su olan termal suları ise bu eklem yerlerinin tekrardan hareket kabiliyetini kazanma süresini düşürmektedir. Normalde bir senede bu kabiliyete ulaşabilecek kişi, termal tesislerde uygulanacak lokal uygulamalar ile bir ayda o seviyeye ulaşabilmektedir.

Kaplıcalarda Uygulanan Tedaviler - termal tedavi

Kaplıcalarda Egzersiz Yöntemi ile Tedavi

Kaplıcalarda suyun da kuvvetini ve sıcaklığını kullanarak yapılan egzersiz tedavileri çok verimli olmaktadır. Özellikle sinir hastalıkları ve ortopedik sorunları olan hastalar için bulunmaz bir nimet olan egzersiz tedavisi bir uzman tarafından yönlendirilerek yapılmalıdır. Bugün ülkemizdeki birçok kaplıca ve termal tesislerde uygulanan yöntem sayesinde hastaların kas ve eklem yeri bölgelerinin gücü artırılarak hareket kabiliyetleri artırılmaya çalışılır.

Kaplıcalarda Uygulanan Tedaviler - egzersiz

Masaj

Sıcak ve mineral yönünden zengin suyun etkisi ile yumuşayan kaslar, iyi bir masaj uygulaması yapıldığında gevşer ve masaj yapılan bölgeye daha çok kanın ulaşması sağlanır. Temiz kanın hücum ettiği bölgedeki hastalıkların iyileşmesi bu yöntemle daha da hızlandırılmış olur.

Fizik Tedavi

Bugün birçok kaplıca tesisimizde fizik tedavi enstitüleri bulunmaktadır. Bünyesinde çalışan uzman fizyoterapistler ve sağlık çalışanları eşliğinde yapılan teknik hareketler ile felçli hastalarda dahi yüzleri gülümseten gelişmeler görülebilmektedir.

Kaplıcalarda Uygulanan Tedaviler - termal havuz

Hidroterapi

Ülkemizde henüz sadece birkaç termal tesis bünyesinde bulunsa da, geleceği olan çok faydalı bir kaplıca tedavi yöntemidir. Basınçlı sıcak suların hasta bölgeye tutulması ve genel olarak jakuzi şeklinde konfor amaçlı kullanılması ile ziyaretçilerin rahat bir seans geçirmeleri sağlanmaktadır.

Balneoterapi

Miktarları özenle belirlenmiş çamur, gaz veya buhar banyosu şeklinde yapılan tedavi yöntemidir. Seans şeklinde ve süreklilik arz etmesi gereken bu tedavi yöntemi, sadece uzmanları tarafından yönetilebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir