Kaplıca Tedavisi Depresyona İyi Geliyor - termal havuz

Kaplıca Tedavisi Depresyona İyi Geliyor

Şifalı su kaynağı olan kaplıcaların sadece romatizmal ve ortopedik rahatsızlıklara karşı değil psikolojik rahatsızlıklara karşı da etkili olduğu ispatlanmıştır. Özellikle de psikolojik kaynaklı olan fibromiyalji sendromuna karşı iyi geldiği söylenmektedir. Bazı iskelet ve kas hastalıkların temeli yaşanılan psikolojik sorunlara, endişe ve depresyona bağlanmaktadır. Aslında hastanın yaşadığı sıkıntıların kökeninde yaşamış olduğu endişe ve depresyon bulunmaktadır. Hastalığa, ağrılara neden olan bu endişe, korku, depresyon durumu şifalı sular olan kaplıca tedavisi sayesinde ortadan kalkmakta veya etkisi azalmaktadır. Pek çok doktorun incelediği bu durumun sonucunda doktora giden ve gitmeyen hastaların arasında büyük farklar gözlenmiştir. Kaplıcalara giden hastaların kas ve iskelet ağrıları geçtiği gibi aynı zamanda psikolojik durumlarında da iyileşme görülmüştür.

Kaplıca Tedavisi Depresyona İyi Geliyor - termal havuz

Psikolojik Rahatsızlıklarda Kaplıca Tedavisi ve Etkileri

Kaplıcaların saymakla bitmeyen faydalarından biri de psikolojik rahatsızlıklara karşı iyi gelmesidir. Depresyon, kaygı, stres gibi pek çok kişinin yaşadığı sorunlara karşı olumlu etki gösterdiği pek çok bilim insanı ve doktor tarafından ispatlanmıştır. Kaplıca şifalı sularına giden veya çamur havuzlarına giren, kaplıca kürü yapan hastaların aynı gün içinde psikolojik durumlarından düzelme olduğu gözlenmiş ve testlerle ispatlanmıştır. Kaplıca tedavisi gören kişilerin depresyondan kurtulduğu konusunda kesin bir tespit olmasa da kas ve iskelet konusunda rahatlayan bireylerin psikolojik olarak da olumlu etkilendiği belirtilmektedir.

Kaplıca Tedavisi Depresyona İyi Geliyor

Kaplıca Tatilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romatizmadan metabolizma hastalıklarına, ortopedi rahatsızlıklarından şeker hastalığına kadar pek çok derde deva olan kaplıcaların şifasından faydalanmak için seçilen termal tesis bir hayli önemlidir. Kaplıca tatilinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Gidecek olduğunuz termal tesisin sularının hangi özellikleri ve taşıdığını önceden öğrenmelisiniz.
  2. Gittiğiniz termal tesisin hangi hastalıklara daha iyi geldiğini önceden araştırarak ona göre karar vermelisiniz.
  3. Gideceğiniz zamanın iklim koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.
  4. Tesisin özellikleri mutlaka araştırılmalıdır.
  5. Şifalı su olan sıcak su havuzuna girerken hızlı hareket etmemeli ve havuzun içinde olabildiğince az hareket etmelisiniz.

Kaplıca tatiline gidecek olanlar bu noktalara dikkat ederek daha etkili ve sağlıklı bir tatil geçirebilirler.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir